Ako zastanete tijekom puta i pitate za pravac Bilogore, oni stariji možda vas usmjere na Međurečku goru. Ne brinite, idete u dobrom smjeru, samo je to nekadašnji naziv za Bilogoru, smještenu između rijeka Drave i Save. Bilogora je jedan od najljepših, a ujedno i najniže položeni gorski predio Hrvatske koji nudi raznolik krajolik i bogatstvo prirode. Zašto posjetiti Bilogoru i njezin kraj? Iako možda na prvi pogled skriva svoje čari, ovaj kraj skriva mnoštvo razloga za istraživanje, avanturu i opuštanje. Donosimo pet glavnih razloga zbog kojih će vas ovaj dio kontinentalne Hrvatske zasigurno oduševiti!

Bilogora: Skriveni dragulj prirode

S dužinom od 80 kilometara, Bilogora se proteže od sjeverozapada prema jugoistoku, otkrivajući posjetiteljima staze okružene gustim šumama i livadama. Na njezinu najvišem vrhu, Rajčevici (309 m), možete doživjeti panoramu koja se pruža preko valovitih brežuljaka Koprivničko-križevačke županije. Upravo zbog svoje prirodne vrijednosti, Bilogora je uvrštena u NATURA 2000, mrežu koja obuhvaća najvrjednija očuvana područja prirode u Europi.

poučna staza bilogora pješačenje

Izvor: TZBBZ

Putevima bilogorske “šumske ceste”

Prva Bilogorska planinarska obilaznica otvorena je 1976., zahtijevajući dva dana za obilazak. Današnja verzija, obnovljena 1993. i registrirana pri Hrvatskom planinarskom savezu, nudi kružnu stazu duljine 15 km s četiri kontrolne točke. Poučna staza “Bilogora” otvorena je 2020., a duga je 250 metara i smještena blizu planinarskog doma. Uz stazu se nalaze 20 informativnih tabli o biljkama i drveću te tri panoa s opisima biljnog i životinjskog svijeta i gljiva. Dječja staza “Mali Bilogorci”, duljine 4 km, ima tri kontrolne točke (Sunčana livada, Medin izvor i Planinarski dom) gdje djeca skupljaju pečate za dječji dnevnik, a po završetku dobivaju magnetić s logom staze. Staza, označena ježićima i njihovim šapama, pogodna je za djecu od 4 godine i idealna za vrtiće, škole i grupe.

Vlak u snijegu i Kulturni centar Mato Lovrak

Jeste li znali kako je ovaj kraj rodno mjesto poznatog književnika Mate Lovraka? Vlak u snijegu, mlin Družbe Pere Kvržice, bunar u kojem se onesvijestio Medo i tradicionalna Mlinareva kuća, samo su neki od eksponata izloženi u Kulturnom centru Mato Lovrak i služe kao pravi povratak u prošlost! Centar se nalazi u Velikom Grđevcu. Kada padne snijeg, popularni vlak kao da ponovno oživi, spreman još jednom prevesti nekog novog Peru i njegovo društvo!

Kulturni centar Mato Lovrak Vlak u snijegu Veliki Grđevac dječji roman

Izvor: Kulturni centar Mato Lovrak

Etno park i Etno muzej u Velikom Trojstvu

U srcu naselja Veliko Trojstvo nalazi se Etno park, mjesto koje vjerno čuva duh bilogorskih sela i dočarava kako se nekada živjelo na ovom prostoru. Šetnja kroz park pruža jedinstven doživljaj tradicijskog graditeljstva – od starinskih kuća, štaglja, ambara, krušne peći pa sve do šarmantne kukuruzane.

Posebno je dojmljiva zavičajna etno zbirka smještena unutar parka. Raznolikost izloženih predmeta – od namještaja, odjevnih komada do starih alata – vodi posjetitelje u prošlost, pružajući uvid u život, kulturu i običaje bilogorskog kraja.

Odlične vijesti stigle su u travnju 2024. kada je odobren projekt i za rekonstrukciju Etno muzeja i Etno parka u vrijednosti od 1.4 milijuna eura, čime će se dodatno obogatiti i poboljšati kvaliteta turističke ponude.

Etno park Veliko trojstvo etno muzej tradicija nošnje folklor

Izvor: Visit Bilogora-Bjelovar

Najstarija pisanica

Tradicionalno bojanje i ukrašavanje jaja ima dugu povijest, prisutnu ne samo u Hrvatskoj nego i širom svijeta. U Hrvatskoj, riječ “pisanica” danas označava bogato oslikano uskršnje jaje, a najstariji sačuvani primjer ove tradicije datira iz prve polovice 15. stoljeća, iz razdoblja vladavine hrvatsko-ugarskog kralja Matije Korvina. Ova dragocjena pisanica, otkrivena 2003. godine u Gudovcu-Gradini zahvaljujući arheologu Goranu Jakovljeviću, oslikana je voskom s motivom srca i obojena korom luka.

Danas je ova povijesna pisanica izložena u Gradskom muzeju Bjelovar, a tijekom Uskrsa Bjelovar postaje dom jedne od najvećih pisanica, simbolizirajući bogatu tradiciju regije. Ta duga povijest oslikavanja jaja vidljiva je diljem Bjelovarsko-bilogorske županije; nije slučajno da se na južnim obroncima Bilogore nalazi i općina pod nazivom Velika Pisanica, a također je izrađena velika replika pisanice, inspirirana onom iz muzeja.

Grad Bjelovar Pisanica uskrs jaje

Foto: Grad Bjelovar

Koje još zanimljivosti krije ovaj kraj prepuštamo vama da sami otkrijete, nadamo se da smo vam dali početni impuls i žar za istraživanjem. Također nismo ni zaboravili na izvrstan smještaj oko Bilogore koji vas čeka za odmor i relaksaciju nakon cijelog dana turističkih obilazaka.

Objavljeno: 31. listopada 2024.