Muzej krapinskih neandertalaca, smješten u Krapini, jedno je od najistaknutijih mjesta u svijetu posvećenih proučavanju i očuvanju nasljeđa neandertalaca. Muzej je smješten u neposrednoj blizini svjetski poznatog paleontološkog nalazišta Hušnjakovo, gdje su otkriveni jedni od najvažnijih fosilnih ostataka neandertalaca.

Poznat pod nazivom Homo sapiens neanderthalensis, neandertalac je otkriven 1899. godine, kada su započela prva geološka i paleontološka istraživanja na Hušnjakovom brdu u Krapini. Iskopavanja su se provodila tijekom šest godina, od 1899. do 1905., pod stručnim vodstvom profesora Dragutina Gorjanovića-Krambergera, istaknutog hrvatskog geologa, paleontologa i stručnjaka za paleoantropologiju.

Ovaj muzej nije samo važan znanstveni centar već i zanimljiva turistička atrakcija koja privlači posjetitelje iz cijeloga svijeta, one najmlađe i nešto starije.

Muzej krapinskih neandertalaca Hušnjakovo pračovjek Krapina Zagorje

Muzej krapinskih neandertalaca

Muzej je otvoren 2010. i izgrađen je s ciljem da posjetiteljima pruži jedinstveno iskustvo uranjanja u život i okolinu neandertalaca. Sama arhitektura muzeja savršeno je integrirana u prirodni okoliš, simbolizirajući špilju kao prvotni dom naših predaka. Postav muzeja koristi najsuvremenije tehnologije, uključujući multimedijske prezentacije, interaktivne sadržaje i rekonstrukcije, kako bi na zanimljiv i edukativan način prikazao povijest evolucije čovjeka.

Jedan od najvažnijih dijelova muzeja je interpretacija nalazišta Hušnjakovo, gdje su pronađeni brojni fosilni ostaci, uključujući dijelove lubanja, zubi i kosti neandertalaca, ali i kameno oruđe koje su koristili. Ove izložbe omogućuju posjetiteljima dublje razumijevanje svakodnevnog života, prehrane, socijalnih navika i kulturnih običaja neandertalaca.

Muzej također ističe važnost očuvanja prirode i kulturne baštine te nudi obrazovne programe za djecu i odrasle. Kroz stalne i povremene izložbe, radionice i predavanja, Muzej krapinskih neandertalaca promiče svijest o bogatoj povijesti čovječanstva i važnosti međusobnog povezivanja znanosti i kulture.

Dakle, muzej nije samo povijesno-paleontološka atrakcija, već i prostor koji nas potiče na razmišljanje o našem mjestu u evoluciji i povezanosti s prirodom koja nas okružuje.

 

Darivanje na Instagramu

 

Priliku za osvojiti dvije obiteljske ulaznice imate upravo putem našeg Instagram profila gdje u samo par koraka možete posjetiti ovaj uistinu zanimljiv postav.

Sve što je potrebno napraviti je pronaći nas na Instagramu, označiti objavu s “sviđa mi se”, zapratiti nas i Muzej krapinskog pračovjeka, označiti osobu koju ćete povesti u obilazak i odgovoriti točno na pitanje. Puno sreće svima!

Sretan Božić!

Objavljeno: 24. prosinca 2024.