Baš kao što danas strpljivo i s pažnjom pristupamo odabiru najljepših i najudobnijih štikli, ličke žene na isti način pristupaju izradi coklji – strpljivo, pažljivo i s mnogo ljubavi.

Coklja je tradicionalna lička obuća koja prema potrebi može biti radna ili kućna papuča.

Razlikuju se od sela do sela, a svaki dio Gacke doline ima svoj prepoznatljivi uzorak, no ono zajedničko svim cokljama upravo je materijal od kojeg su one napravljene. Izrađuju se, odnosno pletu isključivo suknom satkanim od domaće vune ličke ovce Pramenke.

Kroz mnoga stoljeća coklje su služile ličkim nogama i grijale lička srca, a povijesni izvori kažu kako im trag seže još u doba Vojne krajine. U samim počecima tek su se oko nogu omotavale suknene krpe i spajali se njihovi vanjski rubovi ali s vremenom coklje su postajale sve funkcionalnije, udobnije ljepše.

Foto: Lika destination

Sam proces izrade mukotrpan je, dugotrajan i zahtjevan a sastoji se od nekoliko etapa. Nakon što se ostriže, iščešlja se oprana vuna domaće ovce Pramenke. Od  pređe se ispredu niti koje je potrebno dvije po dvije prepresti u jednu. Sam postupak prepredanja vune naziva se sukanje. Od usukane vune na pet igala plete se unutarnji bazni dio coklje koji nazivamo natikača. Kako bi imala lijep, pravilan i čvrst oblik, natikača se stavlja na drvenu stopu koja služi kao kalup. Zašije joj se prednji otvor i spremna je da se oblaže suknom – teškom tkaninom od grebenane vunene pređe. Sukno je satkano uglavnom  od bijele vune iako se nekada tkalo i crno za starije  ljude i za slučajeve  žalovanja. U pojedinim selima (Kosinj, Kuterevo, Kompolje) coklje se dodatno opšivaju kožom ili gumenim potplatima i tako su prilagođene vlažnim i hladnijim vremenskim uvjetima.

Muške i ženske coklje razlikuju se po boji, veličini i uzorcima na prednjem dijelu.

Muške su pretežito plavo – zelene kombinacije na crnoj podlozi dok su ženske coklje veselijih boja. Sklad boja oduvijek je bio izrazito važan jer po njemu kao i po uzorcima kojima su ukrašene zna se u kojem je selu coklja izrađena. One najpoznatije danas su lešćarske coklje nazvane po Ličkom Lešću kraj Otočca,a  ukrašene su zvjezdicama i ružicama na ženskim te kockicama u plavoj i zelenoj  boji na muškim cokljama.

Foto: The coklje fest

Kao i sve što je skromno i toplo tako su i ličke coklje nakon kratke stanke ponovno pronašle put do naših srca i samouvjereno se vratile na tron modnih trendova. Danas gotovo da ne postoji posjetitelj ličkog kraja koji se kući ne vrati s barem jednim parom coklji upravo kako bi služile svojoj punoj svrsi – grijale njegove noge i srce ili pak noge i srce onih kojima ih daruje. 

Način njihove izrade naša domovina zaštitila je kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. 

Višegodišnji rad na očuvanju tradicije coklji i neumorno podučavanje mladih generacija ovoj jedinstvenoj tehnici okrunjeno je i njima u čast u Otočcu se održava street art festival The Coklje Fest.

Svake godine festival okuplja mnoge posjetitelje, kreativce te ljubitelje tradicije i dobre zabave. Na vrijeme rezervirajte svoj smještaj u ličkom kraju kako ne bi propustili ovogodišnji The Coklje fest koji se održava 8. lipnja 2024 u Otočcu. 

Autor: Marina Skušić

Objavljeno: 20. svibnja 2024.