2.500 godina je prije Krista, u Egiptu na vlast dolaze prvi faraoni, nastaje Troja II, sumeranska civilizacija razvija klinasto pismo, dok se na obali Dunava već naveliko obrađuje metal, razvija kalendar i cvjeta vučedolska kultura!
Ovaj fascinantan narod iz razdoblja bakrenog doba, poznat po visokom gospodarskom standardu, ostavio je značajan trag u povijesti našeg prostora na samom početku europske civilizacije. Smještena u središnjoj Europi, Vučedolska kultura djelovala je kao most između sjevera i jugoistoka, povezujući nordijski i egejski kulturni krug. Stručnjaci iz područja arheologije smatraju da je upravo ona postavila temelje za razvoj drevne grčke civilizacije.
Istočna Hrvatska naseljena je već više od 8000 godina, zahvaljujući plodnom tlu crnice koje spada među najbogatija tla u Europi. Vinkovci se ističu kao najstarije kontinuirano naseljeno mjesto u Europi, a kroz plodne ravnice Panonske nizine prošle su brojne civilizacije, uključujući indoeuropske narode koji su u valovima pristizali iz azijskih stepa.
Pred kraj neolitika, drugi val stepskih naroda donio je kola i konje na ovo područje, potaknut sušom tijekom jednog od najtoplijih razdoblja nakon ledenog doba. Oni su se pomiješali s domaćim stanovništvom, čime je nastala Vučedolska kultura, nazvana po naselju Vučedol uz obalu Dunava, blizu Vukovara. Ova kultura razvijala se između 3000. i 2400. pr. Kr., sve do dolaska novog vala Indoeuropljana.
Danas nije poznato kako su sebe nazivali, a ime su dobili po najvećem naselju u čijem se korijenu riječ nalazi vuk, a poznato je kako nazivi Vukovar, Vuka i Vučedol nisu slavenskog podrijetla riječi. Rimljani koji su kasnije došli na ova područja nazivali su boga metala i vatre Vulcanos, što ima velike poveznice s Vučedolcima čije se znanje o metalurgiji proširilo srednjom Europom, a naselja su gradili uz rudnike odnosno nalazišta bakra, što ih je činilo liderima u proizvodnji bakrenih predmeta i oružja zahvaljujući za ono vrijeme naprednim metodama i pećima za taljenje.
Veliko znanje imali su i u pogledu astronomije i znanosti. Vučedolski kalendar smatra se jednim od najstarijih europskih kalendara, temeljen na promatranju astronomskih pojava jer su imali napredno razumijevanje nebeskih tijela, što su koristili za orijentaciju u vremenu i prostoru. Također su poznavali i matematičke principe i sustave mjerenja koji su bili ključni za izradu keramičkih i metalnih predmeta. Često su ukrašavali posude simbolima koji prikazuju njihovo poimanje svijeta i svemira. Utjecaj nebeskih pojava i zviježđa vidljiv je u religijskim obredima, a keramiku po kojoj su danas poznati često su ukrašavali ukrašeni geometrijskim i simboličkim uzorcima, što govori o estetskoj i duhovnoj sofisticiranosti.

Jedan od najpoznatijih simbola ove kulture i samog grada Vukovara je Vučedolska jarebica, koju mnogi krivo zamijene za golubicu.
Život starih Vučedola, njihova kultura, običaji i uvjerenja sažeti su u prekrasnom Muzeju vučedolske kulture koji je izgrađen 2013. podno platoa Vinograd Streim.
Probudite arheologa u sebi i posjetite ovo vrijedno arheološko nalazište i muzej, a nakon toga odmorite u jednoj od kuća iz naše ponude.
Objavljeno: 18. studenoga 2024.