Ovoga vikenda vodimo vas u mjesto čija povijest seže u početak 13. stoljeća, dok se njegovo ime Darócz spominje po prvi put u 15. stoljeću kada Vladislav II. naselje dariva obitelji Beliyei, kao dio velikog vlastelinstva.
Već 23. godinu, ovo malo baranjsko selo današnjeg naziva Vardarac, bit će mjesto susreta jednih od najvećih pijetlova! Riječ je o mađarskoj pokladnoj verziji naziva Kakas-ütés (Kakašuteš), a glavni motiv maskiranja upravo je pijetao, čija velika statua ponosno stoji i u centru sela.

Foto: TZ Općine Bilje - Kopački rit
Povijest običaja
Današnja moderna inačica ovog pokladnog običaja vezana je uz nekadašnji pokladni utorak, kada se u selu ispred stare krčme na trgu, zakopavala pijetlova glava, a ponekad i živi pijetao. Potom bi se dobrovoljcu iz okupljene mase seljana, svezale oči i nakon par vrtnji dalo bi mu se štap s kojim bi morao pogoditi pijetlovu glavu.
Sudionici bi se birali sve dok netko ne bi uspio u zadatku. S daškom modernih standarda, prava glava zamijenjena je plišanom, a pripadnice ljepšeg spola dobile su glavnu ulogu. Naime ona koja pogodi glavu pijetla, ostvarit će sreću na ljubavnom planu te se po narodnoj predaji može nadati skoroj udaji! Ovaj običaj poznat je i diljem Karpata.

Foto: TZ Općine Bilje - Kopački rit
Konjska zaprega, iš paprikaš i krofne
Naravno, kakve bi to poklade bile bez pratnje konjskih zaprega, tamburaša i svih okupljenih znatiželjnika koji toga dana dođu iz svih krajeva Baranje. Posebnost mađarske konjske zaprege čini čamac i peć, koji kroz povijest odaju simbole spasa od poplava, ali ovo nije jedina simboliku koju Mađari prenose.
Mladići su obučeni u kostime pijetlove, a uz ritam tambura kao i pravi pijetlovi “skaču” na dame i od njih traže kokošja jaja – simbol novog života i vjeru u plodniju godinu za cijelo selo.
Kako bi nadomjestili gubitak energije, nakon povorke se priprema paprikaš od pijetla, a uz svu pokladnu “buku” ulicama se širi i nezaobilazni miris krofni, kojih se u tome danu pojede i do dvije tisuće! Stoga je gastronomska ponuda Kakašuteša odraz kulturne tradicije i identiteta mađarske zajednice u Baranji.
Program 2025.
Događaj započinje u nedjelju, 2. ožujka 2025., otvorenim danom u Etno kući i školskom muzeju, gdje posjetitelji mogu razgledati eksponate i upoznati se s bogatom poviješću ovog kraja. Već u ranim poslijepodnevnim satima započinje svečana povorka maskirane mladeži. Djeca odjevena u pijetlove, sa zaprežnim kolima i sviračima, oživljavaju duh prošlih vremena i donose veselje u ulice Vardarca. Program završava u 17 sati kulturno-umjetničkih programom u organizaciji KUD Vardarac.
Ako se odlučite put istoka, za vas smo izdvojili i predivne kuće za odmor, od kojih se jedna od njih, kuća Biljkinog oca, nalazi svega par minuta u predivnom obližnjem selu Lug.

Program manifestacije
Objavljeno: 27. veljače 2025.