Studeni svakog dana dokazuje zašto je dobio takvo ime, a mnogi već naveliko nose cjepanice drva u kućno ognjište jer prava zima je pred vratima! S prvim minusima u ladice vraćamo kuharice s ljetnim kolačima i okrećemo se receptima naših baka, u potrazi sa starim zimskim jelima koji će nam dati puno energije i vratiti nas u dječje doba kada bi se grijali pored štednjaka i usput čekali kakav “otpadak” prije ručka.
Boljih recepata za to nema do onih ličkih. Krenimo tako od “temeljca” svakog jela – ličkog krumpira, nadaleko poznatog koji se priprema na razne načine, kuhani, pečeni, police (pole), police s vrhnjem… Krumpir je bio glavna namirnica na ličkim stolovima kroz povijest, a to je ostao i danas, koji dolazi u paru s kobasicama, slaninom, lukom, sirom škripavcem i gutljajem domaće ljute rakije.
Naravno, svi pravi Ličani složit će se kako je krumpirov idealan “partner”, uz lički luk, janjetina ispod peke! Meso janjadi autohtone pasmine ličke pramenke, koje sada nosi i europsku oznaku izvornosti, tradicionalno se priprema na otvorenoj vatri ili “na lešo” u loncu uz dodatak raznovrsnog povrća.
Jela ispod peke smatraju se vrhuncem hrvatske kulinarske tradicije, a posebno se izdvaja lička janjetina pečena ispod peke uz krumpire, hrskavo zapečene do zlatne boje – prava poslastica za svakog ljubitelja hrane. Topljenjem masnoće, meso postaje mekano, sočno i dobiva bogat, no blag okus i miris po kojemu je prepoznatljivo. Taj specifičan miris dolazi od prirodne ishrane ovaca koje ljeti pasu na livadama ispunjenima aromatičnim biljem.
Ličani su poznati po svojoj snazi i izdržljivosti, a to se ne mora pripisati samo zbog kraja u kojem opstaju samo najjači, već i zbog izbora namirnica gdje veliku ulogu igra kiselo zelje odnosno kupus.
Kiselo zelje bogato je nizom vitamina i minerala te se smatra iznimno hranjivom namirnicom. Kiseli kupus je poznat po visokom udjelu vitamina C, koji je važan antioksidans i podržava imunitet, zdravlje kože i apsorpciju željeza, a sadrži i vitamin K, koji je važan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju. Kiseli kupus sadrži nekoliko vitamina B skupine koji podržavaju funkcije živčanog sustava, metabolizam energije i stvaranje crvenih krvnih stanica. Iako u manjim količinama, kiseli kupus sadrži vitamin A, važan za zdravlje kože, očiju i imunološki sustav.
Kupus, ovoga puta slatki, ključni je sastojak još jednog tradicionalnog ličkog jela na žlicu – kalje, koje se nekoć pripremalo za zimske mjesece zbog svoje hranjivosti i izdašnosti. Kalja, koja je u prošlosti bila jednostavan obrok siromašnih obitelji iz Like, danas je omiljena i cijenjena delicija, sve više tražena među ljubiteljima domaće kuhinje.
U ličkoj kalji glavne su namirnice suho meso, najčešće janjetina ili junetina, grubo narezan slatki kupus, mrkva i krumpir. Priprema je jednostavna: svi sastojci osim kupusa kuhaju se polagano u vodi kako bi se proželi bogati okusi mesa i povrća, a kupus se dodaje tek pred kraj kuhanja, zadržavajući tako svježinu i teksturu.
U organizam moramo unijeti i dovoljne količine omega-3 masnih kiselina, višestruko nezasićenih masnih kiselina koje imaju pozitivan učinak na stanične membrane organizma. Izvrstan izvor esencijalnih ribljih ulja upravo je lička pastrva, koja se može pripremiti na razne načine. Prethodno marinirana i potom pečena na roštilju, najčešći je način pripreme, a može se ispeći u brotnju, odnosno tepsiji premazanoj s masti u koju se stavljaju pastrve uvaljane u kukuruzno brašno. Tako pripremljene pastrve poznate su po svojoj zlatnoj i hrskavoj korici.
Naravno, bez slatkog se ne računa, a najbolji izbor je štrudla, od one s jabukama, orasima, makom, trešnjama ili višnjama, pa čak i sirom, špinatom ili medvjeđim lukom varijacija je mnogo.
Izvrsno mjesto za odmoriti od istraživanja Like je Feel Good Estate Sokol, gdje ujedno možete i kušati razne domaće specijalitete i proizvode. Tako u njihovoj kušaonici odaberite neki ili po našoj preporuci sve četiri vrste sira, razne vrste suhomesnatih proizvoda, džemova, rakija i likera.
Gladni nećete ostati ni na seoskom domaćinstvu Butina. Ovdje je gastro ponuda bazirana na tradicionalnim recepturama i namirnicama pretežito iz vlastitog uzgoja ili uzgoja obližnjih OPG-ova, a autentičan planinski tradicionalni stil uređenja pojačat će cjelokupni dojam.
Kao treću potencijalnu točku odmora na vašem putu kroz liku izdvojit ćemo kuću za odmor Relax Lika, u sklopu koje se nalazi i konoba za 20 osoba, pečenjara s vanjskom kuhinjom, a po svježe namirnice možete “skoknuti” do obližnjeg vrta i nakon izvrsnog jela odmoriti na neke od dvije terase uz predivno okruženje i zelenilo borove šume.
Ako se pak odlučite sami na pripremu nekih od spomenutih specijaliteta, bez obzira koje jelo odaberete, naš Destination Green Croatia set od bambusa za kuhanje pomoći će vam u savladavanju svih kulinarskih izazova!
Objavljeno: 11. studenoga 2024.